Home Rady a Návody Poradíme vám, jak vybrat správný notebook pro studenta

Poradíme vám, jak vybrat správný notebook pro studenta

by ona
0 comment

Měl by být malý pro denní přenášení, odolný, aby vydržel nejeden pád.

Měl by také být přenosný, s dobrou baterií a uspokojivým výkonem. Jak vybrat správné zařízení pro studenta?

Jak rychlý musí být studentský notebook?
Budete si většinu času jen dělat poznámky, nebo také stříhat videa, programovat, nebo dělat složité výpočty? Výkon notebooku by měl přesně odrážet požadavky konkrétního studijního oboru – abyste zbytečně nepropláceli nebo naopak nešetřili na nesprávném místě.

Pokud většinu studia strávíte v internetovém prohlížeči a Wordu, tak si vystačíte i se základním procesorem Intel Core i3 a kompaktním 13,3palcovým displejem. V tomto případě je důležitější výdrž baterie a hlavně kvalitní klávesnice.

Při programování a tvorbě multimediálního obsahu jsou požadavky na výkon výrazně vyšší, výkonný dvoujádrový nebo alespoň základní čtyřjádrový procesor, minimálně osm gigabajtová paměť a rychlý disk SSD.

Navíc čím větší displej a vyšší rozlišení, tím více zobrazených informací. Klidně si připlaťte za jemné 4K, budoucnost je ve vysokém rozlišení. Zbytečně si ale nepřiplácejte za dotykové ovládání, zvyšuje cenu a odebírá energii baterií.

Pro nejnáročnější výpočty a zpracování videa ve vysokém rozlišení se poohlédněte po skutečně výkonném notebooku s plnohodnotným čtyřjádrovým procesorem, dostatkem paměti a využití zde najde samostatný grafický čip od AMD nebo Nvidie.

Pokud plánujete notebook každý den sebou nosit na přednášky, pak byste neměli přehlížet ani jeho konstrukci. Levné plasty vydrží pár semestrů, s odolným a pevným tělem notebook přežije i méně šetrné zacházení a ty nejlépe odolají prachu či tekutině.

Ať jej nemusíte stále nabíjet
Elektrickou zástrčku nemusíte mít po ruce vždy a není nic horšího, než když se vám notebook vypne v polovině přednášky. Výdrž práce na baterii by proto měla být jednou z priorit, pokud svůj notebook plánujete používat denně na různých místech.

Dnes už naštěstí neplatí pravidlo, že výkonný notebook nevydrží fungovat na baterii více než pár hodin, ale při výběru toho svého byste stejně měli být opatrní a dobře si ověřit jeho výdrž.

Oficiální hodnoty od výrobce se nemusí shodovat s realitou, vyhledejte proto recenze na vámi vybraný notebook a zjistěte, jak zvládá nejen nenáročné pořizování poznámek, ale také multimediální zábavu a prohlížení webu.

Zaměřte se také na rychlost nabíjení a velikost adaptéru. Hlavně u výkonnějších notebooků může být adaptér nepříjemnou přítěží, kterou byste nejraději nevytáhli z bytu či internátu.

Notebook, při kterém budete hledat šuplík již po třech hodinách není tím pravým společníkem na přednášky. Pět hodin je minimum, pod které nedoporučujeme jít a naopak pokud váš notebook bez problémů zvládne devět hodin, je skvělým adeptem na digitální poznámkový blok.

Na paměti nešetřete
Čím menší a tenčí notebook si donesete domů, tím je větší pravděpodobnost, že si v něm svépomocí nevyměníte absolutně nic. Před koupí si proto dobře zvažte nároky aplikací, které budete během příštích let používat.

Na úplně nejlevnějším notebooku za lákavých 200 eur objevíte omezení operační paměti velmi rychle, možná už u páté otevřené záložky v internetovém prohlížeči.

Operační paměť s kapacitou 2 gigabajty je nedostatečná i pro nenáročného uživatele, přesto je stále přítomna v levných noteboocích a Windows tabletech. Těmto produktům se určitě vyhněte a vyžadujte alespoň dvojnásobnou kapacitu.

Náročné grafické programy a editace videa ve vysokém rozlišení vyžaduje ještě víc. Doporučujeme kupovat notebook s alespoň osmi gigabajty operační paměti, ale nic nezkazíte, pokud si připlatíte za její dvojnásobek.

U datového úložiště máte volnější ruce, jelikož objemná data můžete klidně skladovat na externím disku, případně NAS zařízení, nebo na cloudu.

Proto pokud je to možné, dejte přednost rychlosti před kapacitou, nebo najděte zlatou střední cestu. Běžné pevné disky vás budou zpomalovat i při běžné práci, za kapacitně velké SSD si však stále pořádně připlatíte.

Nejlepší řešení nabízí větší multimediální a herní notebooky, do kterých se vedle rychlého SSD vejde i klasický pevný disk. A kombinace 256 gigabajtového SSD s terabajtovým pevným diskem je univerzální sen.

Technologie, které již nepotřebujeme
Výstup na starý CRT monitor, DVD mechanika či běžný USB port. Svět technologií se mění obrovským tempem a proto je naprosto zbytečné od svého nového notebooku vyžadovat, aby myslel na mrtvé technologie.

Tady patří optická mechanika, která v notebooku zabírá vzácné místo. Výrobci si její zbytečnost naštěstí uvědomili již před několika lety a její místo raději vyplňují větší baterií nebo jednoduše zmenšují rozměry notebooku.

Pokud z nějakého důvodu přece jen budete občas potřebovat pracovat s CD, DVD nebo Blu-ray diskem, tak si dokupte externí mechaniku. Připojuje se přes USB konektor a zaplatíte za ni méně než 30 eur.

Na svém novém tenkém notebooku budete zbytečně hledat různé staré porty, ať už pro připojení analogového monitoru, LAN konektoru au těch nejtenčích možná nenajdete ani klasický USB konektor a čtečku paměťových karet.

Daň za miniaturizaci vám z peněženky vytáhne desítky eur za různé redukce, tedy pokud je ještě vůbec budete potřebovat. Dnes je už vše na internetu a je výrazně jednodušší různé soubory a poznámky sdílet přes cloud, než je nahrávat na USB klíče.

Navíc bezdrátové je dnes již téměř vše, od myší přes klávesnice, tiskárny, sluchátka a Wi-Fi znají už fotoaparáty či reproduktory.

Optickou mechaniku v notebooku nahradí její externí verze.
Vyzkoušejte dvě zařízení v jednom
Při tvorbě poznámek a prací se nemusíte spoléhat jen na klávesnici a myš. Zařízení typu dva v jednom totiž fungují stejně dobře jak v klasickém režimu notebooku, tak v režimu tabletu.

Během pár vteřin tak můžete kreslit poznámky na displej s pomocí dotykového pera, abyste následně za dalších pár vteřin psali text na plnohodnotné klávesnici. Tato univerzální zařízení jsou velmi chytrá, i když kompromisy se jim stále nevyhýbají.

V nabídce obchodů narazíte na dvě kategorie zařízení. První je vlastně klasickým notebookem, u kterého můžete zcela vyklopit klávesnici. Takový notebook je trošku těžší a pro delší používání v režimu tabletu nevhodný.

Druhou kategorií jsou výkonné tablety s odnímatelnou klávesnicí, u kterých se předpokládá primární ovládání dotykem. Zapomeňte však na tablety se systémem od Google nebo Apple, pro plnohodnotnou práci stále potřebujete normální operační systém.

A nakonec nemějte vysoká očekávání od výkonu. Cenově dostupné modely jsou ve většině případů vybaveny průměrnými procesory a za vyšší výkon si budete muset pořádně připlatit.

You may also like

Leave a Comment

Our Company

Lorem ipsum dolor sit amet, consect etur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis.

Newsletter

Laest News

@2021 – All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign