Domů » Norské město je ideální navštívit na jaře

Norské město je ideální navštívit na jaře

by ona
0 comment

Jeden z nejstarších přístavů v Evropě vás naučí milovat déšť.

Bergen je druhým největším městem v Norsku, i když byste to o něm možná na první pohled neřekli. Dřevěné barevné domky zde dotváří atmosféru, která je typická pro skandinávské země a která stále více přitahuje turisty.

Bergen je zároveň oblastí, ve které je sychravé počasí téměř na každodenním pořádku, ale paradoxně mu to přidává na kráse.

Prší zde více než 200 dní v roce a jindy déšť vystřídá mlha. Pokud netoužíte po horkých exotických destinacích a máte raději svěží vzduch s příměsí moře a horami za zády, Bergen je ideální volba.

Během měsíců duben a květen jsou srážky na minimu, letní měsíce jsou však také dobrou volbou. Teplota v tomto období jen výjimečně stoupne nad 20 stupňů.

I když skandinávské země patří k dražším turistickým destinacím, Bergen dokážete zvládnout i se skromnějším rozpočtem.

Bryggen
První zastávkou každého turisty v Bergenu musí být nejstarší čtvrť Bryggen. Nachází se jen pár minut cesty od přístavu Vågen a tvoří typickou bergenskou scenérii, díky které je město tak fotogenické.

Čtvrť existuje od 12. století a nachází se zde až 58 typických barevných domků ze dřeva. Sloužila jako centrum pro obchodníky a námořníky, dnes je to však převážně turistická zastávka s pár obchody se suvenýry, například norský ručně pletený svetr, kůže ze sobů nebo kožené bundy z losů.

Restaurace zase prodávají norské speciality. Během své existence byla několikrát zničena ohněm, místní ji však neváhali obnovovat. Nejničivější oheň zažilo město v roce 1702. Po letošním roce došlo k poslední velké rekonstrukci. Domečky jsou tak staré více než tři sta let.

Jídlo
V rámci šetření rozpočtu nedoporučujeme spolehnout se jen na konzumaci v místních restauracích. Není tajemstvím, že stravování ve skandinávských zemích dokáže vyjít draze. „Lepší večeře stojí přes 40 € a více, rychlé občerstvení kolem 10 €, průměrné restaurace si za jídlo ptají od 25 € výše.

Káva v kavárně stojí v průměru kolem 5 €, velké pivo přibližně 8 €, za koktejl v baru si zaplatíte od 10 € výše,“ píše ze svých zkušeností travel blogerka Veronika Šipoš Rosputinská. Pokud nemáte problém spolehnout se na supermarkety, využijte je, i když i tady jsou potraviny dražší.

Nemusíte však šetřit za každou cenu. K poznávání turistických destinací a kultur přece patří i jídlo. A jaké by to bylo přístavní město, kdybyste v něm nenašli rybí trh. Ten je velmi oblíbeným cílem turistů i místních obyvatel.

Prodávají se zde čerstvé ryby a mořské plody, ale také hotová jídla jako rybí polévka, rybí koláče, těstoviny s mořskými plody, dokonce i sobí klobásy a burgery z velryb. Trh se skládá z otevřené a kryté části.

V kryté části se skrývají největší speciality. Najíst se můžete také na ulici. Doporučujeme obrovský hot dog ze soba a oběd můžete zakončit pochoutkou zvanou skillingsboller, která je velmi podobná velkému skořicovému šneku dobře známému iu nás.

Příroda
Samostatnou pozornost si zaslouží norské fjordy. Jedním z nejkrásnějších fjordů je Nærøyfjord, ke kterému se dostanete autobusem nebo lodí z Bergenu. Nedaleký kemp také disponuje útulnými chatami s ohromujícím výhledem na četné vodopády.

Vyplatí se po okolí se trochu projít. Oblíbená je také vycházková trasa na vrch Fløyen, ze kterého budete mít na město dokonalý výhled. Občas tam jsou dokonce umístěny staré kusy nábytku, kde si můžete odpočinout. Procházka na kopec není náročná a potrvá vám přibližně 45 minut.

Chcete-li si odpočinout, nastoupit můžete i na lanovku Fløibanen, která vás na horu vyveze za deset minut. Dráha je otevřena celoročně a to každý den od 7:30 do 23:00. Nejvyšším ze sedmi bergenských vrchů je Ulriken o výšce 643 m nm.

Dostanete se na něj pěšky, ale i horským kolem nebo visutou lanovkou. Pokud toužíte po adrenalinu, najdete ho právě zde. Pro návštěvníky je k dispozici jízda na kladce ZipLine, která poskytne úplně jiný pohled na krajinu fjordů pod vámi. Kouzelným místem je však i nedaleké jezero Skomakerdiket.

Skandinávská architektura
Pokud máte rádi skandinávský styl, nevynechejte ani hlavní náměstí Torgalmenningen, které otevírá nákupní ulice plné obchodů s designovým nábytkem, doplňky či oblečením. Nechybí samozřejmě ani dárkové obchody.

Historii oblasti objevíte díky pevnosti Bergenhus, která je známá jako královské sídlo. Patří mezi nejzachovalejší památky v Norsku. Není však k dispozici jen na ohlížení, ale také na kulturní akce. Na nádvoří se konají i koncerty.

You may also like

Leave a Comment

Our Company

Lorem ipsum dolor sit amet, consect etur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis.

Newsletter

Laest News

@2021 – All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign