Domů » Dodavatelé nebudou povinně uskladňovat část plynu na území

Dodavatelé nebudou povinně uskladňovat část plynu na území

by ona
0 comment

Slovenska, poslanci návrh neschválili

Dodavatelé plynu nebudou mít povinnost skladovat minimálně 20 procent objemu plynu vypočteného z jejich tržního podílu a průměru spotřeby posledních pěti let v zásobnících na území Slovenska. Návrh novely zákona o energetice poslance Karla Galeka (SaS) Národní rada SR ve středu neschválila.
Podobný návrh, ale s povinností uskladnění plynu v objemu 25 procent spotřeby, připravilo už loni Ministerstvo hospodářství (MH) SR v době, kdy byl Galek státním tajemníkem resortu. Nové vedení MH si však novelu neosvojilo a pozměňovacím návrhem chtělo tuto povinnost vypustit. Novelu parlament nakonec neschválil.

Maximální objem uskladněného plynu měli mít podle návrhu dodavatelé uskladněný každý rok začátkem listopadu, kdy začíná topná sezóna. Zároveň měla novela přinést povinnost provozovateli zásobníku vyčlenit uskladňovací kapacitu na plnění celkové skladovací povinnosti.

Galek se v návrhu odkazoval i na nařízení EU z loňského roku, podle kterého musí být zásobníky plynu v Unii naplněny na 90 procent. \“Nařízení vzniklo na základě zkušeností ze zimy 2021/2022, když na jejím začátku byl zaznamenán relativně nízký objem uskladněného plynu v zásobnících členských států Evropské unie v porovnání s předchozími obdobími,\“ připomněl poslanec.

Proti nové povinnosti pro dodavatele plynu se postavil exministr hospodářství Karel Hirman. Ten zhodnotil aktuální situaci na trhu s plynem jako výrazně odlišnou oproti době, kdy původní návrh vznikl. Koncem března konstatoval, že Slovensko má ve svých zásobnících na konci zimy tolik zásob suroviny, jak bývá obvykle na začátku topné sezóny.

\“Zároveň státní společnost SPP a další dodavatelé plynu výrazně posílily diverzifikační kontrakty, proto vůbec není namístě uvažovat o zavedení tak direktivních nařízení, jak to obsahuje původní návrh zákona o energetice,\“ uvedl tehdy resort hospodářství.

You may also like

Leave a Comment

Our Company

Lorem ipsum dolor sit amet, consect etur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis.

Newsletter

Laest News

@2021 – All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign