Domů » Růst úvěrů v eurozóně se v květnu zpomalil

Růst úvěrů v eurozóně se v květnu zpomalil

by ona
0 comment

Celkový růst úvěrů soukromému sektoru, zahrnující domácnosti i nefinanční společnosti, v květnu klesl na 2,8 % z 3,3 %.
Tempo růstu úvěrů domácnostem i firmám v eurozóně, jakož i růst peněžní zásoby M3 se v květnu zpomalily.

Přispěly k tomu stoupající náklady na půjčky, slábnoucí ekonomika a vysoká inflace, které zasáhly poptávku. TASR o tom informuje na základě údajů Evropské centrální banky (ECB).

ECB ve středu uvedla, že úvěry domácnostem v eurozóně se v květnu 2023 zvýšily meziročně o 2,1% na 6,87 bilionu eur. To bylo nejmenší tempo jejich růstu od prosince 2016. A zaostalo i za odhady ekonomů, kteří očekávali, že růst úvěrů pro domácnosti klesne v květnu na 2,3 % z dubnových 2,5 %.

Poptávka po úvěrech se v květnu dále zpomalovala v důsledku bezprecedentního zvýšení úrokových sazeb ECB v uplynulých měsících.

I v případě úvěrů firmám v eurozóně se jejich růst v květnu snížil na 4 % ze 4,6 % v dubnu a byl nejpomalejší od listopadu 2021.

Celkový růst úvěrů soukromému sektoru, zahrnující domácnosti i nefinanční společnosti, v květnu klesl na 2,8 % z 3,3 % v dubnu a byl nejslabší od května 2021.

Z údajů ECB dále vyplývá, že měnový agregát M3, který je indikátorem peněžní zásoby v eurozóně, se v květnu 2023 zvýšil o 1,4 % po nárůstu o 1,9 % v dubnu (o 2,5 % v březnu). Za tři měsíce do konce května dosáhl průměrné tempo růstu 1,9%.

Užší peněžní agregát M1, který zahrnuje oběživo a jednodenní vklady, klesl v květnu o -6,4 % po snížení o -5,2 % v dubnu.

You may also like

Leave a Comment

Our Company

Lorem ipsum dolor sit amet, consect etur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis.

Newsletter

Laest News

@2021 – All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign