Máte vlastní dílnu, kde dennodenně realizujete přesné zakázky na obráběcích strojích? Pak jste si asi všimli, že téměř každý klient vyžaduje vyřezání různých typů závitů. Chcete-li tento složitý úkol splnit, potřebujete kvalitní závitníky. Jaké typy vám nesmí chybět?
Není závit jako závit
Závity přichází v opravdu pestré škále podob. To samozřejmě znamená, že neexistuje nic jako jeden univerzální závitník pro každý úkol. Než se do řešení takové zakázky pustíte, musíte si ujasnit spoustu důležitých aspektů – požadavky klienta na přesnost a podobu závitu, specifika obráběného materiálu, množství kusů, nastavení otáček, posuvů… Na základě těchto informací musíte zvolit správný typ závitníku.
Rozdíly mezi strojním a maticovým závitníkem
V každé dílně byste měli najít celé normované řady dvou druhů závitníků. První z nich jsou závitníky strojní. Ty se používají hlavně v situaci, kdy vás čeká řezání šroubovice do vyloženě tvrdého materiálu (třeba do nerezové oceli). Ačkoliv si samozřejmě poradí s malosériovou zakázku, jsou vhodné především pro velkosériové úkoly. Proč? Odpovědí je vyřezání celého závitu v rámci jednoho pracovního posuvu. Díky tomu je celý proces velmi rychlý.
Rozhodně vám nesmí chybět ani závitníky maticové. Jejich hlavní výhodou je fakt, že dokážou bez problémů vyřezat závit do citlivých obrobků (měkké materiály nebo tenkostěnné plechy). Důvodem je speciální konstrukce jejich náběhové části, která téměř nenamáhá okolí obráběného otvoru materiálu.
Kde seženete veškeré potřebné závitníky pro úspěšné splnění projektu? Dobrou volbou je třeba populární český e-shop nastroje.cz. V něm si během pár kliknutí myší objednáte závitníky, vrtáky, obráběcí nože i všechny ostatní nástroje, a dokonce i měřidla a kalibry.